Elektromos kezelés ellenjavallatai

Létrehozta: Zsolt Zatrok, Módosítva ekkor Thu, Jún 1, 2023 ekkor: 9:26 DU által Zsolt Zatrok

Többféle elektroterápiás kezelési módszer létezik. A legismertebb a TENS kezelés vagy más néven idegstimuláció, ami egy fájdalomcsillapító módszer. De elektromos kezelés az EMS (izomstimuláció), az iontoforézis, a denervált (szelektív ingeráram), a MENS és MCR (mikroáramú). 

Az esetek többségében ezek teljesen veszélytelenek és mellékhatásoktól mentesek. Van azonban néhány olyan állapot, amikor az elektromos kezelés bármely formája TILOS. 

Más esetekben gondos mérlegelés kell, hogy alkalmazható-e és ha igen, melyik testrészen. Elektromos kezelés előtt tájékozódj vagy kérd ki fizikoterápiás szakember véleményét.

Soha ne végezz fájdalomcsillapító (TENS, MENS) kezelést, ha nem tudod, mi okozza a fájdalmat! Fájdalomcsillapítás megkezdése előtt az okát ki kell kideríteni!
Ez bármely más fájdalomcsillapító eljárásra igaz, beleértve a gyógyszereket is! Veszélyes lehet, ha például kezdődő vakbélgyulladás tüneteit elfeded a kezeléssel! Fordulj orvoshoz és akkor kezdj fájdalomcsillapításba, ha a fájdalom oka ismertté válik.

Az elektromos kezelés ellenjavallatai

A legtöbbször a következő esetek merülnek fel, amikor nem javasolt az elektromos kezelés alkalmazása

  • súlyos trauma esetén (pl. balesetes eredetű fájdalmak). Ilyenkor a fájdalom elnyomása elterelheti a figyelmet fontos tünetekről.
  • pacemaker megléte esetén – az elektromos impulzusok elállíthatják vagy megzavarhatják a pacemaker működését és ezért kockázatos az alkalmazásuk.
  • a nyaki verőér feletti stimuláció (carotis sinus) – e terület elektromos ingerlése befolyásolhatja a szívritmust és a vérnyomás szabályozását.
  • daganatos megbetegedések esetén közvetlenül a daganatszövet felett ne kezelj. Ennek oka az a feltételezés, hogy a TENS által keltett mikroáramok esetleg serkenthetik a daganat növekedését. Ettől azonban például tüdődaganat esetén az alsó végtagi ízületi fájdalmakat kezelheted.
  • agyterület stimulációja (koponya területén végzett stimuláció) – ebből következik, hogy a TENS nem ajánlott fejfájás csillapításra. Vannak speciális stimulációs készülékek, melyek használhatók fejfájásra, de a TENS nem.
  • epilepsziás betegeknek nem ajánlják a készülék használatát, mert az impulzusok esetleg rohamot válthatnak ki.
  • friss bőrseb és bőrgyógyászati gyulladásos betegségek területén.
  • friss műtéti heg közvetlen környezetében – az impulzusok általi izomrángás a friss seb gyógyulását hátráltathatja.
  • terhesség esetén tilos az elektromos kezelés a hason. A méh közelében leadott impulzusok hosszútávú hatása a magzatra nem ismert és nincs is olyan tanulmány, ami ezt merné vizsgálni, ezért inkább nem javasolják. De ha a bokád fáj…
  • szigorúan tilos az elektrostimulátor szemen történő és szemközeli használata
  • kapilláris törékenységben szenvedő betegek esetén a készüléket csak különös körültekintéssel, alacsony intenzitással használd, mivel a túlzott stimuláció a kapillárisok megrepedését okozhatja.
  • kisgyermeket soha ne hagyd felügyelet nélkül a készülékkel. Soha ne hagyj magára a készülékkel olyan személyt sem, aki nem tudja felmérni a lehetséges következményeket. Ha a gyermek már kooperál, megérti, hogy mik a „játékszabályok”, akkor kezelhető. De azért maradj a közelben!

Elektromos kezelés és implantátumok

Hazánkban évtizedek óta tartja magát a tiltás, miszerint tilos a TENS, EMS, FES, MENS kezelést implantátumok közelében vagy közvetlenül felette végezni. De mi az igazság?

Kétféle implantátum van

  • Az egyik PASSZÍV implantátum, amit a csontok rögzítésére alkalmaznak, mint például a velőűrszeg, csavar, lemez, de akár a komplett ízületet (pl. térd, csípő) is pótolhatja fémből készült anyag.
  • Az implantátumok másik formája az AKTÍV implantátum, amely elemmel, akkumulátorral működik. Ilyenek a pacemaker, a defibrillátor, az inzulinpumpa és mások.

Aktív implantátumok

Az aktív implantátumok elektromosan működnek. A pacemaker és a defibrillátor például a szív elektromos tevékenységét figyeli és ha bizonyos rendellenes szívműködést érzékel, akkor működésbe lép, beavatkozik.

Hazánkban ezek megléte abszolút ellenjavallatot jelent, nincs mérlegelés! Ezt egy feltételezésre alapozzák, miszerint a külső elektromos impulzust nyilvánvalóan megzavarhatja a készüléket. Így a hazai orvosok aktív implantátum esetén TILTJÁK bármely elektroterápiás kezelés alkalmazását.

A nemzetközi gyakorlatban a kép már árnyaltabb. Azt jelenti, hogy az aktív implantátum megléte esetén mérlegelni kell az előny/kockázat arányt és kezelni akkor szabad, ha a várható előnyök jelentősen meghaladják a kockázatokat.

Például a mellkason végzett elektromos kezelést továbbra is kerülendőnek ítélik, de a lábak, lábszár, térd, csípő vagy a csukló, könyök kezelése már minimális kockázatot jelent. Azaz kínzó térdfájdalmat vagy a peroneus bénulást pacemaker mellett is kezelni lehet elektroterápiával.

Maguk a pacemaker készülékeket gyártó cégek is ezt javasolják. Méréseik során nem találtak arra utaló jelet, hogy a TENS kezelés hatására a pacemaker működésében zavar keletkezett volna.

Passzív implantátumok

A passzív implantátumok esetén azt feltételezték, hogy a kezelési áram hatására a fém implantátum „jelentősen” felmelegedhet, amelynek káros hatása lehetne az implantátumot rögzítő cementre vagy a körülvevő szövetekre.

Amikor ez a vélekedés kialakult, többnyire vas, acélötvözetek kerültek alkalmazásra és akkoriban az elektroterápiás eszközök is tökéletlenek voltak. Időközben azonban az implantátumokhoz használt anyagok teljesen megváltoztak és az elektroterápiás eszközök is sokkal precízebbek.

Jelenleg otthonra csak kisfrekvenciás elektroterápiás készülékek adhatók ki. Ezek rezgései, az alkalmazott áramerősség még hosszas kezelések során sem tud annyi hőt termelni, ami felmelegedését okozna. Másrészt a ma a protézisekben alkalmazott könnyűfém ötvözetek másképp reagálnak az elektromosságra, a mágnesességre, mint a régiek.

Bár az otthoni elektroterápiás eszközöd leírásában megtalálhatod a tiltást: implantátum felett ne használd, de ezt már meghaladottnak kell tekinteni.

Az elektroterápia TENS, EMS, mikroáram kezelései a bőrön keresztül történnek. Felragasztasz két elektródát a testedre és összekötöd őket egy stimuláló kábel két pólusával, a kábel másik végét a gépbe csatlakoztatod.

Az elektromos impulzus az egyik elektródon át "bemegy" a testedbe és a lehető legrövidebb utat keresve a másik elektródához, másik pólushoz áramlik.

Ha az elektródapárt a csípődre teszed, akkor az áram, nem fogja "felkeresni a lábujjaid, sem a nyakadra nem mászkál el"!

A fém kizárólag akkor zavarhat be, ha az elektródák közé kerül. Azaz az egyik elektródát a fém fölé, a másikat alá teszed. 

Így sem biztos, hogy a fémet "megkeresi" az áram, mert a terjedése attól függ, hol találja a legkisebb ellenállást. A felületen levő bőr és izom tele vannak vérrel és ezért jól vezetik az áramot. Az áram "nem akar mindenáron" a gerincedig "merülni".

De tegyük fel, hogy mégis... akkor sincs érdemi baj, csak az elektromos impulzust félre irányítja...Nem oda hasznosul, ahol kellene, így hatástalan lehet, míg ahova az áramot feleslegesen vezeti, ott meg kellemetlen érzés keletkezhet.

NINCS olyan orvosi feljegyzés, mely szerint elektromos kezeléssel bárkinek is ártottak. A gyógyszerekre, műtétekre ez nem érvényes!

Az elektroterápia biztonságos és megfelelően végezve igen hatékony. 

Összefoglalva

A TENS, EMS, MENS, FES, interferencia kezelések esetén, még hosszas alkalmazás esetén sem alakul ki olyan hatás, mely a passzív implantátumot és környezetét károsítja. Azaz ezeket a kezeléseket nyugodtan használhatod bármely passzív implantátum megléte esetén.

Egy biztos: amíg gyógyszertúladagolásban és mellékhatásban egyes becslések szerint világszerte százezrek (!) halnak meg évente, addig a TENS kezelés okozta halálesetről nincs említés az orvosi szakirodalomban. Úgy is mondhatnám: soha nem fordult elő.

Ha mégis bizonytalan vagy a kezeléssel kapcsolatban, akkor kérj tanácsot elektroterápiás kezelésekben jártas fizikoterápiás szakembertől.

Elektroterápiás készülékeket ide kattintva vásárolhatsz 


Hasznosnak találta a cikket?

Nagyszerű!

Köszönjük visszajelzését

Sajnáljuk, hogy nem tudtunk segíteni

Köszönjük visszajelzését

Tudassa velünk hogyan javíthatnák ezen a cikken!

Válasszon ki legalább egy okot
CAPTCHA hitelesítés szükséges.

Visszajelzés elküldve

Köszönjük közreműködését és megpróbljuk a cikket kijavítani